O škole

Základná škola Lietava je plnoorganizovanou školou s právnou subjektivitou. Poskytuje základné vzdelanie v súlade s hodnotami v zmysle vedeckého poznania a v súlade so zásadami vlastenectva, humanity a demokracie.

Súčasťou školy je zariadenie školského stravovania a školský klub detí.

Škola ako samostatná rozpočtová organizácia bola v súčasnej podobe zriadená dňa 1. júla 2002 obcou Lietava.

Poslanie školy:

Na základe tradícii obce a školy výchovu a vzdelávanie žiaka prispôsobiť súčasnosti múdro, zdravo a s nadhľadom.

Hodnoty školy: vzdelanosť

1. ústretovosť
  2. prosociálnosť
  3. priateľstvo
  4. tolerancia
  5. pracovitosť

Vízia:

Progresívna škola, ktorá každému žiakovi poskytne kvalitné podmienky v základnom vzdelávaní. Upriamená na získanie takých etických hodnôt ako tolerancia, otvorenosť, úcta, dôvera a spravodlivosť.

Silné stránky školy:

• záujem o stratégiu školy zo strany učiteľov
  • projekty Škola podporujúca zdravie, Otvorená škola, Infovek
  • individuálny prístup k problémovým žiakom
  • dobrá spolupráca so zriaďovateľom školy
  • dobrá spolupráca s rodičmi a výchovno-vzdelávacími inštitúciami
  • podpora ďalšieho vzdelávania učiteľov
  • široká podpora záujmových aktivít
  • pokojné prostredie školy
  • horské prostredie školy a okolia
  • športový areál v priestoroch školy
  • knižnica v obci
  • novovybudovaná učebňa IKT
  • detské ihrisko
  • špeciálna učebňa s interaktívnou tabuľou a osobnými počítačmi

HISTÓRIA

V roku 1953 bola v Lietave zriadená osemročná stredná škola. Vyučovalo sa v štyroch, neskôr v piatich miestnostiach, ktoré boli roztrúsené po celej dedine. Vzhľadom na  nedostatok miestností vyučovanie bolo organizované v dvoch zmenách.  V kronike školy sú uvedené ako triedy pre žiakov tieto budovy:

• škola pod kostolom
  • požiarna zbrojnica
  • u Šťastných
  • Osvetová beseda
  • "Drevenica"

V Drevenici sa nachádzalo centrum školy, kde prácu organizoval riaditeľ a vedenie školy. Od školského roku 1960/61 sa začalo vyučovať v novopostavenej budove s deviatimi triedami a špeciálnou učebňou. V novembri 1960 bola do užívania odovzdaná nová školská bytovka, ktorá mala veľký význam pri stabilizácii pracovných síl v škole.

V školskom roku 1960/61 navštevovalo školu 344 žiakov.

Postupne bol v areáli školy vybudovaný školský park, športové ihriská a komunikácie. Do školského obvodu patria obce Lietava, Podhorie a  Lietavská Závadka.